Student w wielkim mieście: szukamy mieszkania – Kraków

Zdałem na studia! Chwila niedowierzania, następnie radość.

A potem przygotowania do rozpoczęcia tego nowego, ważnego etapu życia – zwłaszcza, gdy nasza uczelnia znajduje się w innym mieście. Jesteś świeżo upieczonym żakiem? Oto przewodnik po najważniejszych zagadnieniach dla osób rozpoczynających studia. Dziś część pierwsza – mieszkanie.

student w wielkim mieście

Nie da się ukryć, że kwestia lokalu, w którym będziemy mieszkać w trakcie nauki, jest dość istotna. Będzie to bowiem nasz drugi dom – być może na jakiś czas, być może na kilka lat. Warto też pomyśleć o tym, czy chcemy mieszkać samodzielnie, czy też mieć współlokatorów.

Ta druga opcja wymaga od nas także zastanowienia się nad tym, jakie cechy przyszłych współmieszkańców są przez nas mile widziane, a jakich w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zaakceptować. Jak więc wybrać miejsce zamieszkania na czas studiów, jak i gdzie go szukać i co sprawdzić przed przeprowadzką?

Mieszkanie studenckie, stancja czy akademik?

Gdy wiemy już do jakiego miasta będziemy się przeprowadzać, odpowiedzmy sobie na kilka prostych, lecz bardzo ważnych pytań. Jakie fundusze możemy przeznaczyć na zakwaterowanie? Czy jesteśmy w stanie dzielić pokój z drugą osobą (w akademikach często pokoje są trzyosobowe)? Jakich warunków donauki potrzebujemy – czy nie przeszkadza nam gwar na korytarzach akademika, czy też raczej wolimy uczyć się w ciszy i spokoju? Opinie co do komfortu mieszkania zarówno na stancji, jak i akademiku są podzielone.

- Jeśli jesteś towarzyski i nie będzie Ci przeszkadzać hałas w dzień i w nocy, to akademik, jeśli cenisz sobie cisze, spokój i prywatność, lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie stancja – mówi Magda. – Ja osobiście wołałabym stancję, miałabym lepsze warunki do nauki, a poimprezować można i tak, kiedy ma się na to ochotę. No i myślę że warunki socjalne też są lepsze.

Polecane: http://mieszkania-krakow.waw.pl/nowe-mieszkania-wciaz-sie-kurcza

Inne zdanie ma na ten temat Kinga, która była mieszkanką domu studenckiego.
- Mieszkałam całe studia w akademiku i polecam – mówi Kinga. – Z tym ciągłym imprezowaniem to przesada – zależy z kim mieszkasz, a źle trafić można także i na stancji. Z tym, że w akademiku dużo prościej można zmienić pokój na inny – na stancji jesteś z reguły związany dłuższą umową. W akademiku masz tez łatwy dostęp do materiałów, książek, notatek z wykładów – zawsze ktoś pożyczy (i to czasami nawet o 3 w nocy!). Możesz uczyć się w grupie, jeśli lubisz, albo tylko konsultować z innymi, czy pytać o to, czego nie jesteś pewien. Poza tym reguły są wyraźnie określone – wprowadzasz się i mieszkasz cały rok akademicki, a z właścicielem stancji nie wiadomo – może zażąda kaucji, może się rozmyśli, może będzie cię zanadto niepokoił. A już najgorsze rozwiązanie to piętro w domku lub pokój przy rodzinie, a szczególnie przy jakiejś starszej pani. Bez obrazy, ale potrafią być naprawdę wścibskie.

Mieszkanie – trzeba szukać jak najszybciej

Duży wpływ na wybór studenckiego lokum mają także kwestie finansowe. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wynajem mieszkania. Jest to dobra opcja zwłaszcza dla grupy znajomych.

Wygodnego mieszkania należy szukać już na początku wakacji. We wrześniu może być już za późno, by znaleźć wolne mieszkanie w interesującej nas cenie i lokalizacji. Ważne, by podpisać z właścicielem wybranego mieszkania umowę, należy również przygotować się na żądanie wpłacenia kaucji, która z reguły równa jest kwocie miesięcznego najmu. Kaucja ta jest zwrotna, jeśli po okresie wynajmu nie ma w mieszkaniu żadnych szkód.

Ceny wynajmu mieszkań mogą się różnić nie tylko w zależności od miasta, lecz także – od jego dzielnicy. Za kawalerkę przyjdzie nam zapłacić od ok. 800zł do nawet 1800zł. Za mieszkanie dwupokojowe – od ok. 1100zł do ok. 2400zł. Natomiast jeśli mieszkanie ma trzy pokoje, możemy spodziewać się, że koszty wynajmu zmieszczą się w przedziale 1500zł – 3700zł. Dokładne ceny trzeba oczywiście sprawdzić dla konkretnej lokalizacji. Warto szukać też mieszkań przeznaczonych typowo na wynajem dla studentów. Mogą one mieć nieco obniżony standard, ale z reguły są też tańsze.

Współlokator do mieszkania z castingu

Ogłoszeń o wynajmie mieszkania należy szukać na tablicach informacyjnych uczelni, w lokalnych portalach internetowych, w gazetach z dodatkami mieszkaniowymi. Jeśli w mieście, do którego będziemy się przeprowadzać, mamy krewnych, warto poprosić o pomoc w tej kwestii także ich.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością mieszkania z innymi ludźmi. Jeśli mamy znajomych, którzy chcą z nami zamieszkać, to problem sam się rozwiązuje. Sprawa będzie jednak bardziej skomplikowana, gdy chętnych do wspólnego mieszkania musimy sobie dopiero znaleźć. Jak to zrobić i gdzie ich szukać? Najwygodniej, oczywiście, przez internet.

W sieci znajdziemy wiele serwisów ogłoszeniowych związanych z wynajmem mieszkań. Większość z nich publikuje standardowe anonse, są jednak i takie, w których, zamiast na suche informacje, stawia się na osobowość i zainteresowania wynajmujących i najemców. Na www.wspollokator.pl, jednym z takich portali, możemy znaleźć ogłoszenia, których teść przypomina wymagania rodem z castingu, np. „mile widziana osoba niejedząca mięsa i tolerancyjna LGBT, chętnie w klimacie eko, hc, punk” czy też „oczekujemy (…) tolerancji dla dużej ilości aktywistycznych plakatów i gadżetów wiszących w mieszkaniu”. Taka forma ogłoszenia może nieco dziwić, lecz z pewnością ułatwia ona obu stronom poszukiwania idealnego współlokatora.

Stancja – tanio, lecz czasami niesamodzielnie

Wynajęcie pokoju – mieszkania Kraków przy właścicielu z reguły bywa problematyczne, choć oczywiście nie zawsze musi tak być. Musimy jednak pamiętać o tym, że wchodzimy w przyzwyczajenia i tryb życia drugiego człowieka lub całej jego rodziny. Musimy o tym pamiętać i to uszanować – tak samo jak chcielibyśmy, aby właściciel lokum szanował nasze prawo do prywatności.

Cena takiego pokoju przy rodzinie waha się od 400zł do 800zł. Jest to opcja dlastudentów, którzy nie dostali miejsca w akademiku, nie mają z kim wynająć mieszkania, a na samodzielny wynajem całego mieszkania ich nie stać. Coraz częściej można spotkać ogłoszenia oferujące tego typu pokoje, lecz z osobną kuchnią, łazienką, a czasem i wejściem.

Tags: , ,

One Response to Student w wielkim mieście: szukamy mieszkania – Kraków

  1. […] Student w wielkim mieście: szukamy mieszkania – Kraków Rynek nieruchomości – cechy, rodzaje, funkcje 30 Nov […]

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.